Close

Innowacja pedagogiczna w klasie 5a pt. „Empatia”

W klasie 5a została przeprowadzona innowacja pedagogiczna pt. „Empatia” realizowana podczas cyklu godzin wychowawczych.
Głównym celem innowacji było rozwijanie u uczniów umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji, kształtowanie postawy szacunku wobec innych osób oraz budowanie właściwych relacji rówieśniczych opartych na zrozumieniu i współpracy.                                                  Podczas zajęć uczniowie uczestniczyli w rozmowach kierowanych, dyskusjach, scenkach sytuacyjnych oraz ćwiczeniach integracyjnych. Uczniowie analizowali różne  sytuacje z życia codziennego, uczyli  się dostrzegać potrzeby i emocje innych osób oraz sposobów reagowania w sytuacjach konfliktowych.
W ramach innowacji poruszono tematykę tolerancji, akceptacji, pomocy koleżeńskiej, radzenia sobie z emocjami oraz przeciwdziałania wykluczeniu i agresji słownej. Uczniowie wykonywali plakaty tematyczne, tworzyli „mapy emocji” oraz przygotowywali przykłady dobrych zachowań wobec innych osób.
Realizacja innowacji „Empatia” przyczyniła się do poprawy atmosfery w klasie, zwiększenia integracji zespołu klasowego oraz wzrostu świadomości uczniów dotyczącej znaczenia empatii w codziennym życiu.