„Ty Downie” jak często słyszymy na korytarzach to powiedzenie!
Co ono ma na celu? Obrażenie drugiej osoby, podkreślenie, ze robi coś źle, głupio? Czy wiecie drodzy uczniowie, że Zespół Downa to zespół wad genetycznych z którym rodzi się co tysięczne dziecko? Przyczyną choroby jest wykształcenie dodatkowego chromosomu pary 21. Zazwyczaj dziecko rodzi się z całym zespołem wad między innymi układu krwionośnego i pokarmowego oraz z niepełnosprawnością intelektualną.
Najbardziej znany jest nam wygląd zewnętrzny, czyli charakterystyczna twarz ze skośnymi oczami, niski wzrost, krępa budowa ciała. To ten wygląd śmieszy wielu młodych ludzi i jest przyczyną obraźliwych przezwisk. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych sferach osoby z zespołem Downa posiadają większe możliwości rozwoju niż inni ludzie. Do najbardziej charakterystycznych mocnych stron osób z zespołem Downa należy wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna, pamięć wzrokowa, komunikowanie się za pomocą mimiki i gestów. Osoby na te często są bardzo radosne, łatwo nawiązują kontakty.
W światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, ze różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa, inna skarpetka!” Każdy z nas mógł urodzić się z dodatkowym niepasującym chromosomem, dlatego zastanów się młody człowieku zanim złośliwie, bezmyślnie użyjesz zespołu Downa do określenia czyjegoś zachowania.
Organizatorki akcji Ewa Wasążnik i Anna Miłobędzka